EL HALISI HAKKINDA

 

Halıcılıkta 'kalite' denildiğinde öncelikle halıdaki düğüm sıklığı akla gelir. Bu nedenle halının düğüm sıklığının fazlalığı kaliteli halı almak isteyen bir kimse için ilk yola çıkış noktası olmuştur. düğüm sıklığının fazlalığı bir halının desenin daha detaylı uygulanabilmesi ve ömrünün daha uzun olması üzerinde etkili önemli bir faktördür. ancak düğüm sıklığı halı satın alırken tek başına yeterli değildir.

 

 

Materyalve Boya

Halıda kullanılan yünün saf yeni yün olması ve liflerinin uzun yapağıdan seçilmesi çok önemlidir. İçinde sentetik elyaf ve kalitesiz yün karışık olmamalıdır.

 

Halıda kimyasal boya kullanılmış ise, kullanılan boyanın suya ve güneş ışığınana dayanıklılığı yüksek kaliteli boyalar olması gereklidir. Günümüzde sadece özel halı üretimlerinde kullanılan kök boyalarda ise, boyama işleminin usulüne uygun şekilde yapılmış olması önemlidir. Kök boyalar genelde solmayan ve boyamayan boyalar olarak bilinir, ancak boyama işlemi uygun şeklide yapılmamış kök boyalar da solabilir. Bu nedenle, kaliteli bir halının kök boyalı olması gerektiği düşüncesi yanlıştır. Kök boya ile kimyasal boyalar arasındaki en önemli fark kök boyaların daha canlı ve çekici renklerde olmasıdır.

 

 

Desen

Halı dokumacılğı seramik ve minyatur gibi resim sanatınmn dalıdır. Halı modellerinde resim ekollerinin bir coğunu görmek mümkündür. desenlerin başlıca ilham kaynağı doğadır. Halı desenlerinin çoğu, agaç ,çicek ve hayvan resmi gibi dogadan kesitler ve insane figürleri yer alir . Ayrıca cizgiler yüzeyler gibi geometrik şekillerle birlikte insanların inanç ve arzularının yer aldıgı desenlerde bulunmaktadır. halı desenleri geometrik olanlar ve olmayanlar şeklinde iki grup olarak incelemek mümkündür.Bu iki gurubun iç içe geçtigi desenlerde görülmektedir.

 

 

Düğüm Ve Dokuma Özelliği

Halı dokumaciliginin esası çözgülere,sıralar halinde çesitli desenler ortaya çıkarılacak şekilde renkli düğümlerin atılması ve bu düğümlerin iki veya daha fazla atkılarla sağlamlaştırılmasıdır. Günümüzde her ne kadar çeşitli dokuma tekniklerinden bahsediliyorsa da hepsinin temeli aynidır. Halılar, atkı, çözgü ve düğümlerden oluşur. Halı yapımındaki ilk işlem , çözgülerin halı tezgahında hedeflenen halı kalitesine uygun olarak gerilmesidir. Özgü kalınlığı halı inceligini belirler , çözgüler kalınlaştıkça dügüm sayısı düşür.